قتل در باغ انگور براي دفاع در برابر تعرض

پسري كه از 16سالگي به اتهام قتل در زندان به سر مي برد، سرانجام پس از چهار سال و نيم با راي قضات هيات عمومي ديوان عالي كشور از قصاص تبرئه شد.اين جوان كه محمد نام دارد مهرماه سال 82 در جريان يك نزاع دوست خود به نام شاهين را با ضربه چاقو از پا درآورد و بلافاصله دستگير شد. او در اين سال ها چندين بار پاي ميز محاكمه رفته اما از آنجا كه هر بار احكام متناقضي درباره وي صادر شده بود در اين مدت سرنوشت او در هاله يي از ابهام قرار داشت.

وقوع قتل

شامگاه 9 مهرماه سال 82 افسر نگهبان پاسگاه خلق آباد مشهد از وقوع نزاعي در يك باغ انگور مطلع شد و هنگامي كه ماموران به باغ مورد نظر رفتند، با پيكر نيمه جان پسر نوجواني به نام شاهين مواجه شدند و وي را به بيمارستان انتقال دادند و سه پسر 16ساله ديگر را كه در باغ حضور داشتند، بازداشت كردند. ساعتي بعد شاهين به علت شدت جراحات جان باخت.با مرگ اين نوجوان دوستان وي تحت بازجويي قرار گرفتند. يكي از آنها به نام غلامرضا گفت؛ پس از آنكه يك قوطي مشروب تهيه كرديم به باغ پدربزرگ من رفتيم و مشروب را مصرف كرديم اما نمي دانم چه اتفاقي افتاد كه يكدفعه شاهين و محمد با هم درگير شدند و من سعي كردم ميانجيگري كنم.حين دعوا محمد گفت شاهين قصد دارد به وي تعرض كند. به هر ترتيب كه بود به دعوا پايان دادم اما شاهين دوباره نزاع را شروع كرد و با زنجير و چاقو به محمد حمله كرد. در جريان اين كشمكش ناگهان شاهين غرق در خون شد و سپس جان سپرد. در ادامه تحقيقات عليرضا – مظنون ديگر پرونده- نيز گفته هاي دوستش را تاييد و محمد را به عنوان قاتل معرفي كرد. متهم به قتل 16 ساله در اعترافاتش وارد كردن ضربه به مقتول را پذيرفت و گفت؛ شاهين در حالت مستي قصد داشت مرا مورد آزار جنسي قرار دهد، به همين دليل در برابرش مقاومت كردم و او به رويم چاقو و زنجير كشيد، من براي دفاع از خودم به طرف شاهين رفتم اما در لحظه يي كه مي خواستم چاقو را از دست وي بگيرم او بر زمين افتاد و چاقو ناخواسته در بدنش فرو رفت.

محاكمه

بعد از اعترافات محمد در حالي كه او به كانون اصلاح و تربيت منتقل شده بود، پرونده يي در شعبه 43 دادگاه عمومي مشهد به جريان افتاد. در جلسه محاكمه اين متهم كه روز 15 مهر همان سال برگزار شد، اولياي دم مقتول براي محمد درخواست قصاص كردند. محمد نيز در دفاع از خود اظهارات اوليه اش را تكرار كرد و قضات اعترافات وي را مطابق با واقعيت دانستند. در نهايت قاضي دادگاه محمد را با توجه به مدارك موجود از قتل عمدي تبرئه كرد و پرونده را براي اظهارنظر نهايي به شعبه 28 ديوان عالي كشور فرستاد. قضات اين شعبه با مطالعه پرونده به خاطر اينكه مقتول قصد داشته به متهم تعرض كند و همچنين با توجه به آنكه چاقو ناخواسته به گردن شاهين اصابت كرده بود، راي صادره را تاييد كردند و به بي گناهي نوجوان 16ساله درخصوص قتل عمد نظر دادند. اين حكم با اعتراض اولياي دم مقتول مواجه شد و هنگامي كه پرونده به مرجع بالاتر قضايي ارسال شد، قضات حكم تبرئه محمد را نقض و اعلام كردند وي بايد از ابتدا محاكمه شود.اين بار در 14 شهريورماه سال 83 قاضي شعبه 42 دادگاه عمومي مشهد، دور تازه محاكمه محمد را آغاز كرد. او نيز قتل شاهين را عمدي تشخيص نداد و درباره دلايل خود براي اين تصميم اعلام كرد با توجه به نظريه پزشكي قانوني بريدگي مرگبار در سمت چپ گردن مقتول فقط به طول 20 ميليمتر ايجاد شده، متهم در برابر شاهين از نظر بنيه جسماني بسيار ضعيف تر بوده و نصيحت هاي دوستان دو طرف براي منصرف كردن مقتول از آزار متهم بي فايده بوده است به همين خاطر عمل محمد مصداق دفاع مشروع است.اين حكم دوباره براي اعلام نظر به شعبه 28 ديوان عالي كشور ارجاع شد. قضات اين شعبه كه قبلاً محمد را از قصاص تبرئه كرده بودند اين بار جرم وي را دفاع مشروع ندانستند و با اين استدلال كه متهم در دفاع زياده روي كرده است، حكم تبرئه را نقض كردند.در حالي كه تاكنون پرونده در پنج مرحله قضايي مورد بررسي قرار گرفته بود دوباره دادرسي از سر گرفته شد و محمد روز دوم خردادماه سال 85 در شعبه 135 دادگاه عمومي مشهد محاكمه شد. قاضي جديد پرونده با اعلام اينكه در جريان نزاع در باغ انگور خطر قريب الوقوع تعرض در كار نبوده و متهم مي توانسته محل را ترك كند، موضوع را از مصاديق دفاع مشروع ندانست و محمد را به قصاص نفس محكوم كرد. اين راي با اعتراض متهم و وكيل مدافعش همراه شد و در هفتمين مرحله قضات ديوان عالي كشور به بررسي موضوع پرداختند. آنان كه پيش از اين يك بار محمد را بي گناه و يك بار گناهكار تشخيص داده بودند اين دفعه حكم قصاص را نقض و اعلام كردند متهم مستحق مرگ نيست.

نقض دوباره راي صادره سبب شد پرونده اين بار به شعبه 136 دادگاه عمومي مشهد كه رسيدگي به جرائم اطفال را به عهده دارد ارسال شود اما اين بار قاضي دادگاه از محاكمه محمد اجتناب كرد و تذكر داد با توجه به احكامي كه پيش از اين درباره متهم صادر شده، پرونده از موارد اصراري- كيفري است و هيات عمومي ديوان عالي كشور بايد در مورد آن تصميم گيري كند.

به اين ترتيب مرحله نهم رسيدگي به پرونده قتل در باغ انگور آغاز شد و اين بار 50 قاضي به رياست آيت الله مفيد- رئيس ديوان عالي كشور- و با حضور دادستان كل كشور تشكيل شور دادند. به گزارش ايسكانيوز در اين جلسه حجت الاسلام نيروان زاده

– رئيس شعبه سوم تشخيص ديوان عالي كشور- تصريح كرد؛ شاهين قصد داشته به محمد تعرض كند و از آنجا كه در آن زمان امكان فرار يا كمك خواهي متهم از مردم و پليس وجود نداشته است، عمل وي دفاع مشروع حساب مي شود. آيت الله دري نجف آبادي- دادستان كل كشور- نيز گفت؛ شرب خمر و همراه داشتن زنجير و چاقو همگي حكايت از وضعيت شخصيتي مقتول و متهم دارد و نوع جراحتي كه در گردن شاهين ايجاد شده نشان مي دهد قتل شبه عمد است.

بنا بر اين گزارش در پايان اين نشست كه چندين ساعت به طول انجاميد بيش از 40 قاضي بر غيرعمدي بودن جنايت تاكيد كردند و محمد را پس از كشمكش هاي بسيار و گذراندن سال هاي پراضطراب از قصاص تبرئه كردند

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: